Da li je freelance pisanje zaista tako sjajno zanimanje kao što ljubiteljima pisanja izgleda? Pre nego što se upustite u ovu karijeru i ulo...

FREELANCE PISANJE JE SJAJNA KARIJERA (osim kada nije)!

07:54 Blaženka Vesić 2 Comments

Da li je freelance pisanje zaista tako sjajno zanimanje kao što ljubiteljima pisanja izgleda? Pre nego što se upustite u ovu karijeru i uložite energiju i snove u nju, dobro je da znate i ovu drugu stranu!



Frilens pisanje ljudima sa strane obično izgleda kao vrlo kreativno i zabavno. Neki misle da je čak i lako sedeti kod kuće i "samo pisati" . Misle da mi koji to radimo, za 10 minuta iskuckamo nešto i samo izađemo napolje do prvog drveta da pokupimo novac koji je doneo zlatni vrabac.  Ima tu puno predrasuda - ne bih o njima. 

Oni koji sa pisanjem nisu na "ti", znaju da ovo zanimanje ipak nije baš sasvim jednostavno. Čak i mnogi koji su pomislili da bi ovo mogao biti posao za njih, posrtali su već na prvim preprekama. 

Zašto? Pa, nisu imali na umu i tu drugu stranu priče. Nit' novac raste na drveću, nit' je pisanje uvek lako.

Srećom, ima i drugih poslova koje rade frilenseri, a i drugih poslova uopšte. Nismo svi za sve. Ako želite da budete frilenser, od koristi će vam možda biti ovaj tekst: 


Ima li prepreka u frilens pisanju?

O, ima. Nije da je baš trka sa preponama, ali tu i tamo ima situacija zbog kojih vam se pisanje za druge kao karijera neće dopadati. 

Evo nekih:

 1. Tema za pisanje može biti grozna


Frilens pisac u najvećem broju slučajeva piše za druge i za to je plaćen. To obično znači da i temu za pisanje ne bira sam, nego je bira neko drugi. 

Vi kao pisac možete ( i poželjno je) da se specijalizujete za neku oblast. To ne znači da morate da završavate specijalističke studije na nekom fakultetu, nego prosto izaberete neku oblast koja vam najbolje leži i kojoj možete lako usput da učite. Tako će nekom frilens piscu više odgovarati da piše o sportu, dok neko o istom nema pojma, ali se, recimo, odlično razume u beauty trikove. 

E sad, super bi bilo da su sve teme takve i da su samo o lepim stvarima. Ali nisu. Pa tako možete dobiti i neke manje lepe zadatke. Recimo, da pišete o 5 načina ceđenja gnoja , o 7 loših autfita Lune Đogani, o smradu nogu u svim mirisnim notama, prolivu ili već o bilo kojoj temi koja vam se neće dopasti. 

No, ako ćemo realno, ni jedan posao nije sasvim savršen. Ako vam ovo smeta, vi svakako možete da birate i tražite samo bajne poslove u koje se savršeno uklapate i čije vas pisanje ispunjava. Mislim, frilenser ste. Jedna od prednosti toga je da birate kada, gde i sa kim radite.No, može se desiti da klijente dobijete svake prestupne godine. A do tad ćete uveliko odustati od ideje da vam freelance pisanje bude karijera. 

Nije loše da ovde zastanete i da pročitate i ovo:  Kako raditi ono što voliš? 


2. Reklama koju napišete možda ne prodaje


Ako vam je copywriting zanimanje, onda vam se može desiti i ovo: uložite trud, vreme, energiju u istraživanje konkurencije, publike, potreba, navika, misli,svesti, podsvesti, želja i strahova... publike kojoj treba da prodate nešto. Napišete reklamu, mislite da je bingo. A onda se ispostavi da ona ipak nije dobra, da je možda trebalo da sagledate iz nekog manje očiglednog ugla. Ili možda nekog očiglednijeg. 

Mislim, možda je ona zanimljiva i lepo napisana, ali džabe ako ne prodaje - to joj je svrha.

Ovo vam prilično može podrndati ego. 

Premda postoje neka osnovna pravila copywritinga, niko vam nikad sa sigurnošću ne može reći kako da napišete tekst tako da on prodaje. Da, pravila možete ispoštovati i čitati ih do besvesti, ali da li ona rade - saznaćete tek kada vaš tekst pustite u promet. 

Isto se može desiti i sa tekstom na blogu. Mislite da je tema super zanimljiva, posvetite se pisanju, obajavite i... shvatite da ste džabe pisali. 

3. Tekst je zvezda - ali ti nisi!


Može se desiti i suprotno od prethodne situacije. Napišete dobar reklamni tekst koji razvaljuje, bilo da je za snimanje, bildbord, prodajna strana na nekom sajtu - ali niko ne zna da je on vaš. Vaš tekst je zvezda, ali vi niste!





Realno - kad ste se zapitali u životu, nakon neke wow reklame : " Ko li je napisao ovaj tekst, baš me zanima?"

Neko? Nekad?

Sve i da jeste, šanse da ćete baš dobiti odgovor na tacni su male. Copywriteri su često u senci svojih najboljih dela.

Frilens pisanje nekad podrazumeva i ghostwriting (pisanje u ime klijenta). Naravno, kao neko ko je profi, pomislićete: "Koga briga, sve je to posao. Bitno da ja dobijem novac za moj tekst". Onda kada taj tekst razvali - može vam biti krivo što ne stojite imenom i prezimenom iza toga.

Ako volite da budete poznati i popularni - i ovo vam može podrndati ego. Introvertama poput mene ovo je skroz ok.

4. Nekad nemaš inspiraciju, ali imaš rok


Bez obzira kakva je tema u pitanju, nekad jednostavno nemaš inspiraciju da je napišeš. Naravno, mnoge teme su već napisane i uvek možeš da vidiš kako su drugi napisali to isto ili slično i potražiš ideju - ali kad nemaš inspiracije za pisanje, ni tako ne ide.

 

Pri tom, imaš rok.

Recimo da pišeš sastave ili seminarske radove za novac. I to je vrsta frilens pisanja . Tvom klijentu ništa ne znači da mu pošalješ rad za 3 dana, ako mu treba sutra. Znači, moraš da ga završiš u nekom roku.

Kopanje inspiracije je rudarski posao - da znate! Umori k'o težak fizički rad. 

A kad nemate inspiraciju, rad može da ispadne bezveze, a vi dobijete lošu reputaciju. (toliko o tome kako je pisanje lako).

5. Nestanak struje ili pogrešan klik mogu upropastiti trud



Nekoliko puta sam zbog ovoga htela da iskočim iz kože, ali treba biti spreman i na te čari pisanja. Na primer, napišem tekst skoro do kraja. Pukla me inspiracija, prosipam reči k'o budala gluposti, ma ide mi... milina jedna.  I onda u sred tog zanosa ....nestane struja.



Uključim računar kada struja dođe, a ono sačuvano samo 30% teksta, a moja inspiracija se ugasila zauvek. Umrla skroz.  Ovo se dešava, jelte, kada pišem u wordu ( a pišem, nikako da se naučim pameti) i ako radim na desktop računaru ( na laptopu baterija spašava stvar - tu sam se naučila pameti) Kada pišem online (kao recimo sada u Bloggeru),   manje-više online promene  se odmah čuvaju. Ja ipak za svaki slučaj, sa vremena na vreme, opsednuto klikćem da opciju"Save". Što je sigurno, sigurno je. 

No i to kliktanje nekad pođe po zlu.

Bilo je i trenutaka kada  mrtva umorna završavam tekst i umesto da pritisnem da se sačuvaju promene u dokumentu - ja slučajno  pritisnem "ne". I ode sve u .... kao da nisam ni pisala. Eventualno ostane deo teksta ako sam slučajno pre toga izlazila iz dokumenta pa ga sačuvala u toj fazi.


6. Vaša vizija se ne poklapa sa vizijom klijenta


Vi zamišljate tekst na jedan način, ali klijent misli da to treba drugačije. Vama se to ne dopada. I šta sada? Vadite oči i terate svoje? 

Na kraju krajeva, koga briga da li se vama dopada tekst? Treba da se dopadne onome ko čita. E sad, ko je tu u pravu - vi ili klijent? Pa... upotrebiću onaj kliše - mušterija je uvek u pravu. Da li to onda znači da niste na istoj talasnoj dužini i da ne treba ni da radite zajedno? 

Kako kome i kako kad. Nekima znači, meni ne uvek. Generalno se mnoge moje predstave o životu ne poklapaju sa onim što misli većina pa se ne kidam oko toga. Mnoge teme o kojima pišem za druge interesuju me koliko i količina mikroorganizama na Marsu . Pa ipak radim i pišem onako kako bi većina htela da čuje. Da, freelance pisanje je zbog toga sranje, ali ako bih tražila gde je samo med i mleko - verovatno bih pisala samo na mom blogu. Kad se uželim da pišem kako ja hoću - to i radim. Blogujem. 

Uprkos svemu ovome ( a ovo je samo delić stvari koje nisu lepe, a koje su mi prve pale na pamet - tu  su klijenti koje ne plate, stalno traženje posla, klijenti koji su teški k'o crna zemlja, porezi koje treba platiti ili ne platiti - Bog sveti zna kako i na koji način), freelance pisanje je super karijera. 

Znate one kliše opise iz oglasa za posao: "rad u prijatnoj atmosferi, dinamičan posao, kreativan, prilika da se razvijaš i napreduješ...". Pa, ovaj posao zapravo to zaista pruža. Možda neke teme nisu prijatne, ali sigurno ne pišete svaki dan jedno isto. A samim tim se i pisanje kao taletnat razvija, pa i vaša karijera može da napreduje. 

Mnogi ne uspeju - zato jer odustanu kod prve prepreke. 

E sad, naravno, ima i ta druga strana svakog posla - nju nikad ne stavljaju u oglase. Samo je neki nekad, kao ja sad, stave na blog. 

Ako vas zanima da postanete freelance pisac, bacite oko i na ovaj tekst:


A može i na ovaj: 

Pisanje tekstova za sajt (savladajte content writing u 6 koraka)

i ovaj:

Kako i ti možeš postati copywriter

Ma zapravo, pročitajte ceo blog. 

Šta vi mislite o freelance pisanju?  

----------------------------

Želiš novosti sa bloga u svom email sandučetu? 

Možeš se i upisati na mailing listu ✍️.

Svoju email adresu upiši ovde:

 
 

2 коментара: